رنگ کردن مو در خانه به سبک آرایشگران حرفه ای

رنگ کردن مو در خانه به سبک آرایشگران حرفه ای به دلایل مختلف  شما ممکن است بخواهید مو های خود را در خانه رنگ کنید. به همین دلیل ما در این مقاله آموزش رنگ کردن مو در خانه را بصورت حرفه ای را به شما یاد می دهیم. رنگ کردن مو مهارتی است که تقریبا […]

رنگ کردن مو در خانه به سبک آرایشگران حرفه ای

به دلایل مختلف  شما ممکن است بخواهید مو های خود را در خانه رنگ کنید. به همین دلیل ما در این مقاله آموزش رنگ کردن مو در خانه را بصورت حرفه ای را به شما یاد می دهیم.

رنگ کردن مو مهارتی است که تقریبا همه خانم­ها کم و بیش دستی در آن دارند، اما برای رسیدن به نتیجه مطلوب در هر کاری نیاز به دانستن فوت کوزه گری و جزییاتی است که پس از تمرین و ممارست و صرف هزینه به دست خواهد آمد. در این مطلب جزییاتی که گفته شده که دانستن و عمل کردن به آن همانند همان فوت کوزه گری، راهنمای شماست تا در خانه و بدون صرف هزینه گزاف موهایتان را رنگ کنید و نتیجه دلخواهتان را به دست آورید.

قبل از هر چیزی درجه بندی ها را بشناسید

سطح رنگ ها را از درجه یک تا 10 تقسیم بندی کرده اند. رنگ درجه 10 مو را روشن و درجه یک آن را تیره می کند، به طور کلی درجات رنگ مو را می توان به این صورت نشان داد:1- سیاه، 2- قهوه ای خیلی تیره، 3- قهوه ای تیره، 4- قهوه ای، 5- قهوه ای متوسط، 6-قهوه ای روشن، 7- بلوند تیره، 8- بلوند متوسط، 9- بلوند روشن، 10 – بلوند پلاتینی روشن. البته 11و 12 هم در بعضی کاتالوگ ها وجود دارد که این رنگ ها در ترکیب با این رنگ های اصلی برای روشن کنندگی فوق ا لعاده زیاد کاربرد دارد. شماره های بعد از ممیز نشانگر ترکیب رنگ اصلی با رنگ های فرعی هستند. مثلا 1/2و1/1و1/3

قدرت اکسیدانها را بشناسید

قدرت اکسیدان که به عنوان تسریع کننده فعالیت شیمیایی در رنگ مو به کار می رود با نتایج مورد نیاز و دلخواه شما و همچنین با تمایلات سازندگان رنگ ها تعیین می شود.
اکسیدان Vol 10 رنگ را فقط به طور جزئی باز می کند، اکسیدان Vol 20 قدرت بازکنندگی و روشن کنندگی بالاتری دارد و اکسیدان Vol 30 قدرت روشن کنندگی بسیار بالا را با کمترین میزان رنگ دارد. از آنجایی که اکسیدان های با درجه بالا میزان بیشتری از سولفور موهای شما را پاک می کند، معمولا توصیه می شود از اکسیدان های با درجه کمتر از 30 استفاده کنید. آمونیاک هم همین خطر را دارد.
آمونیاک ماده ای است که معمولا در رنگ موهای دائمی استفاده می شود و مانند تمام قلیاها تمایل به جداکردن کوتیکول دارد و به همین دلیل به رنگ اجازه می دهد تا به داخل مو نفوذ کند. اگر آمونیاک به کار رفته بیش از حد تند باشد، پیوندهای سولفور مو بیش از اندازه جدا شده و در نتیجه مو سفت می شود و قطر و وزنش را از دست می دهد.

نرم کننده کار را خراب می کند

شما نباید از چند ساعت قبل از رنگ کردن از نرم کننده استفاده کنید، چند ساعت قبل از رنگ کردن فقط شامپو استفاده کنید. اگر می خواهید موهای تان خوب رنگ بگیرد باید هیچ چیزی مثل چربی یا کثیفی روی موها نباشد.


سایر نکات مهم و سوالات متداول

 

۱.  حساسیت به رنگ و اکسیدان را تست کنید

اصولا حساسیت با خارش یا سوزش و حتی گاهی التهاب  بروز می کند. گاهی نیز موجب التهاب یا قرمزی در پوست می­شود و ممکن است این التهاب و قرمز شدن در نواحی دیگر بدن نیز بروز کند.

۲. برای تست حساسیت رنگ مو چه باید کرد؟

برای تست مقداری از رنگ موی خالص را بدون اکسیدان در نواحی در دست یا گردن که نازکتر است می زنیم(مثلا در قسمتهای نازک گردن یا قسمت ساعد دست یا بازو)

بهتر است تست حداقل ۱۲ تا۲۴ ساعت قبل از رنگ زدن مو انجام شود و گاهی در افرادی که اصولا واکنش سیستم ایمنی بدنشان حساس تر است مجدد بعد از ۲۴ ساعت تست را تکرار کنند.

می توان رنگ را با آب نیز ترکیب کرد و بصورت رقیق تر تست را انجام داد.

در هنگام بروز حساسیت می توان بصورت اورژانسی از لوسیون بتامتازون استفاده کرد.

۳.برای دوام رنگ مو چه راهکارهایی وجود دارد؟

۱.مهم ترین اصل در دوام رنگ مو انتخاب برند رنگ موی معتبر و با کیفیت است.

۲.سپس رعایت مراحل بعد از شستشوی رنگ مو و استفاده از شامپوهای مناسب جهت تنظیم  پی اچ مو و خصوصا بسته شدن پولکهای مو به واسطه شامپو تثبیت و ماسک موهای مناسب

۳.مراقبت کردن از مو بعد از انجام رنگ  : مثلا استخر نرفتن، شستشوی مداوم هر روز

شستشو با شامپوهای قلیایی و شستشو با آب داغ

۴-برای رفع تناژ نارنجی بعد از رنگ کردن مو چه باید کرد؟

هنگامیکه مو هایتان را رنگ میکنید و موی شما رفله نارنجی کاذب دارد برای رفع آن می توانید از تونر های مختلف استفاده کنید

میتوان از شامپوهای ضد قرمزی استفاده کرد

می توان از تونر ترکیب رنگهای خنثی کننده با واریاسیون ها استفاده کرد

توضیحات:اصولا بعد از رنگ زدن مو به مرور با شستشوی مو پیگمنتهای سرد خاکستری و آبی در مو از بین میروند و تناژ نارنجی یا قرمزی در مو دیده میشود.

این تناژ قرمز یا نارنجی در اثر در معرض نور مستقیم خورشید طولانی مدت نیز بوجود می آید.

تونر مناسب برای رفع قرمز نارنجی در ریشه و یا رنگ مو استفاده از رنگهای دودی و خاکستری با واریسیون سبز می باشد.

واریاسیون ها رنگ های خالصی هستند که برای خنثی کردن رنگ مخالف خود و یا ایجاد شدت تناژ مشابه خود استفاده می شود.

ازچند سانت واریاسیون سبز و یک پیمانه شامپو که باهم کاملا ترکیب شده مدت چند دقیقه (بسته به نوع موی شما از 5 تا ده دقیقه) روی موی خیس ماساژ دهید خصوصا در قسمت ریشه

در مورد رنگ موهایی مثل قرمز و یا شرابی نمی توان به راحتی تناژ قرمزی را از بین برد بلکه با اصول و مراحل مختلف می توان به مرور زمان این تناژ را خنثی کرد

۵- برای رنگ کردن مویی که بصورت طبیعی قرمز است از چه رنگهایی برای خنثی کردن قرمزی در این مو استفاده کنیم؟

مویی که قرمز است در واقع در ساختار طبیعی آن رنگدانه های آبی و خاکستری  وجود ندارد ورنگدانه های قرمز مشهود است بنابراین  انتخاب رنگ موی ما از رنگهای سرد خاکستری ،دودی و زیتونی می باشد چون با استفاده از رنگهای سرد رنگدانه های مورد نیاز را برای رنگی مخالف رنگ قرمز و نارنجی به مو داده و می توان از واریاسیون سبز یا خاکستری نیز به عنوان مکمل استفاده کرد.تا به نتیجه مطلوب تری دست پیدا کنیم.

۶-آیا برای رنگ کردن مو باید تمیز باشد یا چرب ؟

از نظر اصولی برای رنگ کردن ساقه بهتر است که ساقه مو تمیز باشد، چرا که با شستشوی مو پولکهای مو بواسطه شامپو باز می شود و برای نفوذ رنگ به داخل ساختار مو شرایط مناسبی را ایجاد می کند.

اگر بخواهیم مانع از ایجاد سوزش یاخارش در پوست سر شویم  بهتر است یک روز از شستشوی سر خودداری کنیم و سپس از رنگ مو استفاده کنیم.

نکته: اگر ۲۴ ساعت از شستشوی مو قبل از رنگ زدن خودداری کنیم شرایط در ریشه و ساقه متعادل و مناسب برای رنگ کردن است.

 ۷-آیا برای روشن کردن مو در پایه متوسط میتوان از کرم دکلره استفاده کرد؟

با توجه به جنس و ضخامت و نازکی مو میتوان از کرم دکلره ها نتیجه گرفت .اصولا با کرم دکلره ها روی موی طبیعی  ۵تا ۷ پایه روشنی را می توان ایجاد کرد .

برای ایجاد رنگی متوسط در پایه ای ۶و۷ از هر گروهی را می توان برای آماده کردن زمینه  از کرم دکلره ها استفاده کرد.

برای ایجاد پایه های روشنتر و کمتر کردن پیگمنتهای نارنجی می توان مجدد دکوکرم را تکرار کرد.

۸-کرم دکلره به مو آسیب بیشتری میزند یا پودر دکلره؟

اگر اصول در روشن کردن مو رعایت شود و از اکسیدان مناسب با جنس مو استفاده کنیم در دکلره و دکوکرم می توانیم از ایجاد آسیب خود داری کنیم

کرم دکلره به دلیل کرمی و چرب بودن بعد از استفاده مو را خشک نمی کنند

دکلره ها اصولا باعث ایجاد خشکی و آسیب بیشتری به بافت مو نسبت به کرم دکلره می شوند.

۹- برای ایجاد براقیت در رنگ مو چه باید کرد؟

در براقیت رنگ مو انتخاب صحیح رنگها و ترکیب آنها بسیار موثر است.

از رنگهای طلایی در ترکیب رنگها خصوصا رنگهای سرد دودی و زیتونی به میزان کمتر استفاده کنید

رنگ قرمز و یاقوتی را میتوان برای ایجاد براقیت وجذابیت بیشتر در ترکیب رنکهای گرم به مقدار کم استفاده کرد.


سوالات متداول

 • آیا رنگ قرمز کبود برای موی مشکی که تا به حال رنگ نشده است مناسب است؟

بله رنگ کبود برای رنگ های تیره خوب جلوه می کند.

 • اگر رنگ سبز تیره هنگام ترکیب روشن به نظر برسد عادی است؟

معمولا رنگی که هنگام ترکیب میبینید با رنگی که بعد از شست شوی موها حاصل می شود متفاوت است.

 • اگر با رنگ روی مو جلوی آفتاب بنشینیم چه می شود؟

احتمالا رنگ مو در معرض آفتاب کم رنگ می شود و نتیجه آن یک رنگ روشن تر می شود. همچنین نور آفتاب باعث ضعیف شدن مو می شود و مو هایتان راحت تر می شکند و حالت فر به خود میگیرد.

 • چقدر طول می کشد یک رنگ دائمی اثر خود را از دست بدهد؟

رنگ موی دائمی فقط توسط یک آرایشگر ماهر می تواند پاک شود. زمانی که طول می کشد تا اثر رنگ موی دائمی برود متغیر است. بنابراین اگر می خواهید حتما آن را پاک کنید به یک آرایشگر مراجعه کنید.

 • برای گرفتن بهترین نتیجه چه مدت زمانی لازم است تا رنگ روی مو بماند؟

زمان ماندن رنگ روی سر برای رنگ مو های مختلف متغیر است. بعضی از رنگ ها تنها ۳۰ دقیقه نیاز دارند و بعضی دیگر ۱ ساعت یا بیشتر. قبل از این که موهایتان را رنگ کنید، باید به دستو العمل مراجعه کنید و از روش استفاده و زمان مورد نیاز برای ماندن روی سر مطلع شوید.

 • آیا اگر بخواهم رنگ موی روشن تری داشته باشم مجبورم از دکلره استفاده کنم؟

بستگی به این دارد که مو هایتان چقد تیره یا روشن است و اینکه چه رنگی می خواهید بزنید. برای مثال، اگر به طور طبیعی رنگ موی شما روشن است، یا اگر شما می خواهید موهایتان را تیره کنید، نیازی نیست از دکلره استفاده کنید. اگر موی تیره ای دارید و اگر می خواهید مو هایتان را روشن کنید، شما نیاز خواهید داشت که برای گرفتن نتیجه ی بهتر ابتدا از دکلره استفاده کنید. درغیر این صورت رنگ، تاثیری کمی بر مو هایتان خواهد داشت.

 • اگر رنگ مو در چشمانم بریزد چه اتفاقی می افتد؟

همیشه دستور العمل روی جلد رنگ را با دقت بخوانید و مطلع شوید که در چنین مواقع ضروری چه کارهای را باید انجام دهید. معمولا دستور العمل به شما می گوید که بعد از برخورد رنگ با چشم، به سرعت چشم هایتان را بشویید ولی این به نوع رنگ بستگی دارد. تمام پیشگیری های ضروری را انجام دهید تا رنگ مو با چشمانتان برخورد نکند. اما اگر اتفاق افتاد و راهکاری که روی دستور العمل نوشته شده بود کار آمد نبود برای سلامت بینایی تان به اورژانس زنگ بزنید و یا سریعا به پزشک مراجعه کنید.

 • چه رنگی بهترین انتخاب برای موی مشکی است؟
  شما باید قبل از رنگ کردن موی مشکی از دکلره استفاده کنید، و یا از رنگی استفاده کنید که حاوی دکلره باشد. هرچه رنگ نهایی تیره تر باشد، رنگ زدن آن راحت تر است. اگر یک رنگ روشن می خواهید و اولین بارتان است بهتر است به یک آرایشگر مراجعه کنید. در نظر داشته باشید که دکلره می تواند به موهایتان آسیب بزند.
 • آیا رنگ آبی تیره روی موی بلوند تیره خوب می شود؟

این کاملا به شما بستگی دارد. قبل از رنگ زدن از یک اسپری موقت آبی استفاده کنید، تا متوجه شوید جلوه ی خوبی می دهد یا خیر.

ارسال برای دوستان

جستجو

مقالات پربازدید